גמילה מאלכוהול

גמילה מאלכוהול

20131031-025229.jpgמבין תהליכי הגמילה הקשים ביותר ניתן למצוא את תהליך הגמילה מאלכוהול. זהו תהליך אשר נמשך זמן רב, וכולל מספר שלבים – שלב פיזי, בו המטופל מנסה להתגבר על התופעות הפיזיות, ושלב רגשי – בו האדם מנסה להתגבר על הדחפים הרגשיים והקשיים השונים הקשורים בהפסקת השתיה.

תהליך הגמילה מאלכוהול למעשה אינה מסתיים לעולם. גם לאחר חודשים ושנים, כאשר יתגלו קשיים ודברים נשכחים אשר גרמו להתחלת השתיה, האדם יצטרך לדעת כיצד להתמודד עמם באופן אפקטיבי ואמיץ. זהו למעשה מאבק יום יומי בדחף לשתות אלכוהול. לכן, נהוג גם כי המטופלים סופרים את פרק הזמן בו הם לא שתו, בימים ואפילו בשעות.

גמילה מאלכוהול היא תהליך אשר מלווה את האדם לאורך שנים. טיפול הגמילה צריך לכלול התמודדות פסיכולוגית – נפשית, ולעתים גם התמודדות פיזית – רפואית. המטרה היא לענות על הבעיות השונות אשר דרדרו את האדם לאלכוהול, ולטפל במקביל בכל המשברים שההתמכרות הזו גרמה לחייו – משברים משפחתיים, משברים כלכליים, משברים תעסוקתיים, ועוד. השינוי תלוי במידה רבה באדם בעצמו, וככל שהוא לוקח את גורלו בידיו ומנסה לשנות את מצבו, כך השינוי שלו יהיה עמוק וחזק יותר.

לגמילה מאלכוהול יש תסמינים רפואיים שונים, הכוללים נגיעה לתפקודי הכבד. לרוב, מדובר ברעד, הזעה, דפיקות לב מואצות, ואפילו חוסר תיאבון. לעתים יופיעו גם חזיונות והזיות, או התכווצויות של שרירים. לכן, תהליך הגמילה חייב לכלול ליווי של רופא. בין היתר, יש לבצע בתדירות גבוהה ספירת דם ובדיקות כלליות, על מנת לאבחן ביתר דיוק את מצבו הבריאותי של המטופל. כאשר מתעוררות בעיות רפואיות שונות, יש לתת להן מענה מיידי.

גמילה מאלכוהול כוללת לרוב לקיחת תרופות רבות, אשר מיועדות להפחתת עצמת התסמינים. לרוב, השימוש בתרופות האלו הינו בטוח, אך הדבר תלוי בהימצאותן של מחלות רקע אחרות אצל המטופל.

לסיכום, תהליך הגמילה מאלכוהול הינו תהליך ארוך וקשה, אשר כולל התמודדות עם הבעיה במספר רבדים – נפשי, רפואי, פיזי, תעסוקתי, חברתי, משפחתי וכדומה. ככל שהטיפול המוענק הינו כולל יותר ומרוכז תחת קורת גג אחת, כך הצלחתו תהיה רבה יותר.

גמילה מאלכוהול

סגור לתגובות.

%d בלוגרים אהבו את זה: