רפואת ילדים, הורים, קודם כל בלי פניקה.

ילדים זה שמחה, ילדים זה ברכה… אבל מה קורה כשהילד חולה, הרי צריך לפנות לרופא מיוחד שעוסק ברפואת ילדים, רפואת ילדים היא תחום ברפואה שכל כך שונה מרפואת בוגרים, רפואת ילדים מתייחסת לתינוקות, ילדים מתבגרים, בד"כ מגיל הינקות עד גילאים הנעים בין 16 ל- 21 , כמעט כל תחום התמחות הקיים למטופל מבוגר מלבד תחום הגריאטריה, קיים גם למטופל ילד, אך ההתייחסות אליהן היא הרבה יותר שונה גם בגלל גופו הקטן של הילד ואופן התפתחותו וגם בגלל שלבי התפתחות האיברים בגוף.

רפואת ילדים שונה מרפואת מבוגרים מכמה גורמים.

ההבדלים העיקריים בין רפואת הילדים לבין רפואת בוגרים מתבטאים בעיקר בגודל גופו של הילד ושלבי התפתחות האיברים שלו, בניגוד למטופל מבוגר שלגופו כבר נמצא בהתפתחות מלאה וגם שכלו וכושר הבנתו, יש הבדל עצום מבחינה פיזיולוגית בין מבוגר לבין תינוק ולכן אופן הטיפול בתחומים כמו: אימונולוגיה אונקולוגיה מומים מולדים וכו' שונה מאוד מאופן הטיפול במבוגר. הרבה ילדים שחולים במחלות כרוניות וזכו להגיע לגיל בגרות כבר מטופלים ע"י רופא אחר במחלתם, רופאי הילדים גם מתמודדים רבות עם מחלות זיהומיות באופן כמעט על בסיס יומיומי הרבה יותר משהם מתמודדים עם תחומי רפואה אחרים, רופאי הילדים הם אלה שגם אחראים לכל נושא החיסון באוכלוסיית הילדים. רופאי ילדים רבים מתמחים בתת תחומים, למשל רופא מומחה ברפואת לב של ילדים, מתמחה גם באופן מיוחד במומים מולדים, ישנה גם התמחות באונקולוגית ילדים.

ילדים הם בד"כ נחשבים כקטינים מבחינה חוקית ולכן הם לא יכולים להחליט עבור עצמם החלטות רפואיות, הוריו הטבעיים הם אלו שמחליטים בשבילו לגבי טיפולים רפואיים וכו'. רפואת הילדים גם אחראית לטפל בכל נושא הזנחת ילדים והתעללות בילדים, תפקידו של רופא ילדים הוא לא רק לדאוג לילד שבו הוא מטפל אלא גם להתייחס לאופן טיפול ההורה בילד, לזהות סימני התעללויות בילד, האם ההורה משתף פעולה בטיפול הרפואי שניתן, האם ההורה מזניח את הילד. טיפול בילדים מתבגרים הוא תחום שגם יש בתוכו אי אילו בעיות במיוחד כשהילדים שעדיין נחשבים מבחינת החוק כקטינים רוצים להשתתף באופן פעיל בכל הנושא של קבלת ההחלטות הרפואיות לגביהם.

עוד ברשת

–> פרופסור פרנסיס מימוני – רופא ילדים, תינוקות ופגים מומחה

עוד בבלוג מומחים

–> מוהל רופא

–> רפואת ילדים בישראל

סגור לתגובות.

%d בלוגרים אהבו את זה: